DOGOTERAPIA

Dogoterapia

Dogoterapia jest to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.

Dogoterapia pozwala przede wszystkim na przerwanie bariery nieśmiałości oraz zwrócenie uwagi małego pacjenta na psa. W przypadku terapii dzieci cierpiących na stany lękowe pies daje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest duży. W przypadku autyzmu zwierzę wymusza zwrócenie na siebie uwagi. Dogoterapia ma na celu poprawę zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Pozwala pacjentowi otworzyć się na terapeutę i nawiązać z nim dobry kontakt, dzięki czemu terapia staje się przyjemniejsza i bardziej skuteczna.

Zajęcia z udziałem psów wyzwalają w pacjentach dużo pozytywnych uczuć i dobrych emocji, motywują do podejmowania działań i samodzielnego wychodzenia z inicjatywą. Istotą dogoterapii jest nawiązanie łączności przy pomocy bliskiego, dotykowego kontaktu między osobą chorą, niepełnosprawną na psem terapeutą. Ta forma terapii kontaktowej pozwala na wieloprofilowe usprawnianie rozwoju ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego.